wtorek, 7 lutego 2017

Zanim się pojawiłeś - Jojo Moyes

Lou Clark traci pracę i musi koniecznie znaleźć nową z powodu kłopotów finansowych rodziny. Kiedy pojawia się oferta opiekunki niepełnosprawnego mężczyzny, dziewczyna postanawia ją przyjąć. Nie ma pojęcia jak wykonywać swoją nową pracę i wiele wątpliwości, szczególnie, że Will traktuje ją wyjątkowo chłodno. Pół roku pracy w domu Traynorów zmienia jej życie nieodwracalnie.
Kiedy przypadkowo natknęłam się na zwiastun filmu "Zanim się pojawiłeś", wiedziałam, że na pewno sięgnę także po książkę, która zbierała mnóstwo pozytywnych opinii. Od samego początku czułam, że ta historia będzie niesamowita i nie pomyliłam się. To jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w życiu. Mimo, że czytałam ją prawie rok temu, pamiętam każdy szczegół i często wracam do niej myślami.

Jojo Moyes to jedna z moich ulubionych pisarek. Uwielbiam jej lekkie pióro i ogromny talent do kreowania fantastycznych bohaterów, którzy zawsze wzbudzają emocje. Tak było i tym razem. Louisa jest postacią beztroską, radosną i pozytywnie nastawioną do świata. Will też taki był przed wypadkiem, który zmienił jego życie. W momencie kiedy go poznajemy jest całkowicie pozbawiony chęci do życia,a jego jedynym zajęciem jest wpatrywanie się w okno. Jest też Patrick, który jest tak ogromnie irytujący, że mamy ochotę zabić przez większość książki. 

Zanim się pojawiłeś nie jest banalnym romansem, w którym wyznania miłości padają co kilka zdań, a bohaterowie są zapatrzeni w siebie jak w ósmy cud świata. Uczucie między Willem i Louisą nie jest nachalne lub przesłodzone - rodzi się powoli i jest niesamowicie dojrzałe. "Zmuszaj się do przekraczania własnych granic. Nie spoczywaj na laurach. 
Noś z dumą swoje pasiaste rajstopy. A jeśli się upierasz, żeby związać się na stałe 
z jakimś śmiesznym gościem, zachowaj to gdzieś w sobie. 
Świadomość, że wciąż masz przed sobą możliwości, to luksus."

Zanim się pojawiłeś to bardzo ciężka książka, szczególnie pod koniec, kiedy co kilkanaście stron musiałam ją odkładać na bok, żeby odetchnąć. Emocje, które są zawarte w tej historii odczuwa się jeszcze wiele tygodni po przeczytaniu. Zwykle nie płaczę na filmach czy książkach, w tym przypadku było inaczej - i jest tak za każdym razem, gdy czytam tę książkę.

Zanim się pojawiłeś to wspaniała książka o miłości i trudnościach w akceptacji tego, co przynosi nam życie. Opowieść, o tym, ze z miłości możemy się godzić na wszystko, byle tylko osoba którą kochamy była szczęśliwa, mimo że czasami jest to ogromnie trudne. Zanim się pojawiłeś uczy, że nie powinniśmy osądzać czynów innych ludzi, jeśli nigdy nie czuliśmy tego samego co oni.


Tytuł oryginału: Me Before You | Autor: Jojo Moyes | Liczba stron: 382 | 
Wydawnictwo: Świat Książki | Data wydania: 11 września 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz